Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích > Materiály perských koberců

Materiály perských koberců

Perský koberec se skládá z osnovy a vázaného útku. U kvalitních koberců se pro svou přirozenou vláčnost převážně používá vlna z mladých a zdravých zvířat, v Číně pak hedvábí, které dosahuje vysoký lesk a svou jemností umožňuje maximální hustotu vazby. Za základních pět bodů charakteristiky perských koberců se považuje druh vlákna, resp. materiál osnovy a útku, hustota vazby, vzor a barevná kompozice, vzor a typ bordury, a v neposlední řadě pevnost struktury koberce. U většiny národů je výroba koberců ženská práce.

Materiál

K výrobě koberců se od pradávna používaly vysoce kvalitní přírodní vlákna, vlna, bavlna, kašmírská kozí vlna, velbloudí srst, hedvábí, ale i len, konopí a juta, mnohdy v nejrůznějších kombinacích. Nejkvalitnější a nejkrásnější jsou koberce hedvábné, ale krásné a kvalitní jsou i koberce vlněné. Bavlna se právě pro svou tvárnost všeobecně používá pouze jako podkladový materiál. V některých oblastech se používá velbloudí srst i srst jiných zvířat. Zejména nomádi tyto materiály používají z nedostatku jiného materiálu, hlavně na osnovu koberce.

Protože například velbloudí srst špatně přijímá barvy, používá se do koberců v přírodních odstínech. Na osnovu a základní útek se též používají dlouhovlákenné druhy bavlny, nebo vlna z kašmírských koz. V některých oblastech Íránu, tam, kde se pěstuje bourec morušový, najdeme i výrobu luxusních hedvábných koberců.

Vlna je dodnes nejčastěji používaným materiálem pro výrobu pravých ručně vázaných koberců. Ale ne každá vlna je stejně kvalitní. Vlna ze zimního střihu ovcí je kvalitnější, protože moudrá matka příroda to tak zařídila, že ovečky se na zimu tak říkajíc dobře oblékají, aby jim nebyla zima a netrpěly deštěm. Rozdílné klimatické podmínky, ve kterých jsou ovce pěstovány, mají vliv na kvalitu vlny. Proto je velký rozdíl v kvalitě vlny z ovcí pasoucích se v teplé nížině a z ovcí pasoucích se ve vysokých horách. V chladnějších vysokohorských oblastech je vlna kvalitnější než v oblastech teplejších, protože obsahuje víc lanolinu a je mastnější. Vysoký obsah lanolinu mimo jiné odpuzuje vodu. Je to dáno především rozdílem teplot mezi dnem a nocí. V horských oblastech jsou tyto rozdíly až 30 stupňů Celsia, a proto musí jít daleko více živin do samotného vlákna. Za nejkvalitnější vlnu se považuje vlna z prvního jarního střihu ovcí z vysokých hor, které měly kvalitní pastvu a dostatek vody. Na kvalitu vlny má vliv i stáří ovce, doba střihu vlny a jednotlivé části povrchu těla zvířete. Pro jemné koberce se pak používá jen vlna ze hřbetu a krku ovcí, která má dlouhý vlas a vysoký lesk. Nomádi ze všech oblastí používají vlnu jak na osnovu koberce, tak na vlastní vazbu. V manufakturách se používá na osnovu bavlna, která je v osnově koberce odolnější než čistá vlna.

Vlna je přírodní materiál, která je zároveň s hedvábím tím nejkvalitnějším přírodním vláknem pro výrobu koberců. Špičkovou kvalitu dosahují zejména koberce vyráběné z přírodní vlny z Iránu, kde jsou podmínky pro kvalitu vlny nejlepší. Také vlna z Austrálie a z Nového Zélandu je kvalitní. Ať už tyto koberce mají moderní nebo stylový design, vyznačují se hebkostí, působí nejen teplým dojmem, ale i teplo udržují. Jsou antistatické, vhodné do obývacích pokojů, do ložnic, už pro jejich hebkou a teplou uživatelskou pohodu, stejně jako do dětských pokojů, hal i předsíní. Vlna je totiž jedním z nejčistších, ekologických produktů na světě. Pokud tedy zvolíme pro sebe a pro své blízké koberce z kvalitní přírodní vlny, zvolíme zároveň ekologický produkt a to nejlepší, co můžeme. Kvalitní přírodní vlákno a převážně ruční zpracování koberců jsou pak zárukou vysokých užitných vlastností koberců.

Bavlna se používá jen na osnovu. Bavlněné vlákno je odolnější a méně pružné, což umožňuje vázat velmi pevné uzly koberce. Proto se koberce s velmi vysokou hustotou uzlů často vážou na bavlněné osnově, například koberce hereke, kaysen či ladik.

Mercerovaná bavlna, která je známa dámám díky spodnímu prádlu, se užívá také v oblasti orientálních koberců. Vzniká takto: vedeme-li bavlněnou přízi pod napětím přes kalandr lázní 20-30% chladného sodného louhu, vznikne lesklá, na pohled hedvábná bavlněná příze. Konečný produkt se nazývá mercerovaná bavlna a proces mercerování. Postup byl pojmenován na počest anglického chemika Johna Mercera (1791-1866), který ho náhodou roku 1844 objevil a poté zdokonalil. Tímto postupem se zároveň zlepší pevnost, tažnost a elasticita, ale především schopnost přijímat barvy.

Hedvábí, to přírodní, je spolu s vlnou tím nejkvalitnějším a nejkrásnějším materiálem pro výrobu koberců. Ale ani kvalita přírodního hedvábí není stejná. Na začátku kokonu je velmi kvalitní, a čím více kokon rozmotáváme, tím je jeho kvalita horší. Z jednoho kokonu lze získat až 25 kilometrů vlákna, přičemž prvních zhruba 10 kilometrů je velmi kvalitních. Pak, jak výroba koberců začala postupem doby přicházet ve známost, začalo se pro výrobu levnějších koberců používat umělé hedvábí. Bohužel však kvalita těchto koberců zdaleka nedosahuje kvality koberců zhotovených z přírodního vlákna. Přírodní hedvábí vykazuje v mnoha parametrech, jako je tažnost, lehkost, speciální lesk či ohebné vlastnosti, lepší parametry než hedvábí umělé.
Přírodní hedvábí se používá pro zvláště jemné a exkluzivní koberce. Hedvábí dává kobercům vysokou pevnost. V minulých dobách byla pro Číňany vlna barbarským materiálem, dobré bylo pro ně jen hedvábí. Patří to k jejich civilizaci a přetrvává až do dnešních dnů. Hedvábné koberce jsou vhodné do vysoce zatěžovaných prostor, ale především vyniknou jako ozdoba stěn interiéru.

Umělé hedvábí, správněji přízi z nekonečných vláken, získáváme zásadně z přírodní celulózy, jejíž surovinou je dřevo. Při dosti nákladném průmyslovém procesu se z čisté, kašovité celulózy vytahuje nekonečná textilní příze. Z toho je odvozeno označení příze z nekonečných vláken.

Kozí a velbloudí srst byly kdysi původním materiálem pro zhotovování koberců, ale dnes už se používá pouze jako doplňkový materiál. Nadále se používá spíše na různé předměty, jako jsou sedlové brašny a podobně. Některé nomádské kmeny, především na íránsko-afghánském pomezí, které nemají ovce, zpracovávají velbloudí srst na výrobu koberců v přírodních barvách, protože velbloudí srst se obtížněji barví.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání