Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00
Telefon - 603 210 323

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích > Největší perský koberec světa

Největší perský koberec světa

pokrývá podlahu mešity Šajcha Aida bin Sultána Nehajána, která byla otevřena v únoru 2008 v Abu Zabí u Teheránu v arabských emirátech. Je to třetí největší mešita na světě a mohou do ní vstoupit i nemuslinové. Koberec má plochu 6000 čtverečních metrů a vyrábělo jej 1200 íránských žen jako symbol íránského řemesla. Na koberci jsou tradiční perské vzory a k jeho výrobě byly použity výhradně přírodní barviva. Úctyhodný je i počet uzlů na koberci, jejích 2,2 miliardy. Váží 45 tun a klečet na něm může současně devět tisíc muslimů.

Druhý největší ručně vyrobený koberec se nachází v mešitě v ománském Maskotu. Ten má plochu 5000 čtverečních metrů a váží 22 tun.

Svatý koberec, odkaz na umělecko-historický význam produkce koberců v Kešánu podává tzv. „Holy Carpet (Svatý koberec) z mešity v Ardebil, jenž dnes uchovává Victoría and Albert Museum v Londýně. Jeho kartuše s písemným záznamem obsahuje název Maqsud Kaschani. Koncovka "i" je totožná s naší předložkou „z"- tedy: Maqsudz Kešánu.

Nejvýznamnějším orientálním kobercem v Čechách je koberec se vzorem čintámani, vytvořený v tureckém městě Usaku asi ve druhé polovině 16. století. Brzy na to se dostal do majetku Schwarzenbergů. Dnes je tento nejslavnější koberec v Čechách v Hluboké nad Vltavou. Tento koberec byl i nejvýznamnějším exponátem výstavy "Nejkrásnější koberce Orientu", která se konala v říjnu 2007 v Brně a vzbudil velký zájem. Mezinárodní ohlas vzbudil už i na dvou prvních slavných výstavách orientálních koberců. Poprvé ve Vídni v roce 1891, a podruhé v Mnichově v roce 1910. Na výstavu do Muzea města Brna byl zapůjčen ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou, kde je zavěšen ve velké jídelně.

Skutečný původ označení čintámani není známý, ale vzniklo patrné díky podobnosti tohoto motivu s buddhistickým zobrazením drahokamu, v sanskrtu nazývaném čintámani. Drahokam zobrazuje atribut Buddhů jako symbol tří kruhů a symbolizuje hodnotu buddhistické nauky. Symbol tří kruhů byl zobrazovaný především v uměni Tibetu a Číny.

Koberce čintámani mají dvě varianty. Prvá z nich má motiv tří kroužků doprovázených dvěma vlnovkami na krémově bílém podkladu. Nutno zmínit, že motiv tří kruhů doprovázených dvěma vlnovkami byl velmi oblíbený i v tureckém užitém umění, ale význam tohoto motivu je nevyjasněný. Za nejpravděpodobnější se považuje to, že jde o spojení symbolů kůže dvou kočkovitých šelem, tygra a leoparda. Druhou variantou čintámanůje pak motiv ptáků, jako symbolu duše, zobrazený opět na krémově bílém podkladu. V tomto případě jde o perskou symboliku, pták je symbolem duše vznášející se k nebesům. Obé varianty koberce mají nejen podobnou barevnost, ale i bordury, ale na jednom koberci se vyskytují jen ve fantazii Karla Čapka.

Koberce z území dnešního Turecka učarovaly také českému rodákovi, mecenáši a donátorovi umění Raineru Kreisslovi (1924-2005). Mezí unikáty jeho úctyhodné kolekce asi tisíce dvou set koberců, kterou roku 1994 daroval do správy Národního muzea - Náprstkova muzea, patří například pozoruhodný modlitební koberec ze 16.-17. století se vzorem označovaným někdy jako „Bellini". Milovníci a sběratelé koberců, ale v posledních letech i odborná literatura, totiž nazývají vzory některých historických tureckých koberců jmény malířů, kteří je zachytili na svých obrazech.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání