Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00
Telefon - 603 210 323

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích

O perských kobercích

  1. Kniha - Perské koberce
  2. Historie perských koberců
  3. Výroba perských koberců
  4. Největší perský koberec světa
  5. Obrazové perské koberce
  6. Materiály perských koberců
  7. Údržba perských koberce
  8. Úloha koberce v dnešním interiéru
  9. Proč si pořídit pravý perský koberec

Pokud jde o oblasti vzniku koberců, obvykle je uváděno pět základních oblastí - Írán, Turecko, Severozápadní Asie - Kavkazsko a Zakavkazsko, Střední Asie - Afghánistán, Indie, Pákistán a Turkmenistán, a konečně Východní Asie - Čína, Mongolsko, Tibet a Nepal. Za původní vlast perských koberců je považována Persie, dnešní Írán, kde je velká historická tradice vázání koberců. Většina odborníků se také shoduje, že perské koberce, tedy koberce vzniklé na území dnešního Íránu, tvoří vrchol umění, co do historie, množství vzorů a zejména kvality provedení. Především z Íránu se k nám dovážejí ty nejkvalitnější koberce. Cenově dostupnější jsou koberce například z Pákistánu, Afghánistánu, eventuálně z Indie.

Iránské zboží tvoří tu nejexkluzivnější třídu koberců vůbec. Jsou to koberce, které často kombinují ovčí vlnu a hedvábí, a jejich kvalita se liší i počtem použitých uzlů na metr čtvereční. Luxusní koberce mnohdy dosahují hranice osmi set tisíc a více uzlů na metr čtvereční. Pro určitou super exkluzivitu jsou koberce vázány dokonce i na hedvábnou osnovu, což není běžné, a používá se to téměř výhradně v Íránu. Střední třída íránských koberců pak má okolo pěti set až pěti set padesáti tisíc uzlů na čtvereční metr. Následuje třída tak zvaných polonomádských, eventuálně nomádských koberců s hustotou v rozmezí osmdesáti až dvě stě tisíc uzlů na metr čtvereční. Jen pro zajímavost: koberec o hustotě osmi set tisíc uzlů na metr čtvereční rozměrů 2x3 metry se běžně váže zhruba dva a půl až tři roky. Jeden člověk uváže za den maximálně šest tisíc uzlů.

V Íránu je stále velké procento koberců vyráběno nomádskými kmeny, ale zároveň je zde vyvinuta i moderní manufakturní výroba. V zemích jako je Afghánistán a Nepal jsou koberce převážně vázány nomádskými kmeny. V zemích jako je Čína, Pákistán a Indie jsou moderní manufaktury na ruční výrobu koberců. V poslední době je většina všech ručně vyráběných koberců vázána v Asii. Ostatní země buď nemají dostatek zručných lidí, nebo by výroba takového koberce díky vysokému mzdovému zatížení několikanásobně překročila ceny koberců vyrobených v Asii.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání