Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích > Obrazové perské koberce

Obrazové perské koberce

 Velké oblibě se těší i obrazové koberce, kterým se persky říká "aksí". Mají poměrně dlouhou tradici, která sahá až do začátku 16. století. Je to celkem logické, protože výrobci koberců vždy na svých dílech zobrazovali vlastní prožitky i způsob nazírání na svět. Jsou na nich lovecké scény i motivy mladých krásných dívek, propracované do jednotlivých detailů. V současné době jsou to zejména obrazy žen zhotovené podle návrhů předních evropských designérských center. Jde o luxusní zboží.

Předpokladem pro výrobu obrazových koberců je vysoká hustota vazby, kterou se mohou pochlubit například íránské tabrízy a další centra s tradicí jemné vazby. V Íránu se v minulosti vázaly i koberce s postavami z íránských legend. V Teheránu se vyráběly koberce s portréty členů panovnické rodiny a vznikl zde i koberec s portrétem prezidenta Kennedyho.

Obrazové koberce se však vázaly i v Turecku, i když v mnohem menší míře. Jde zejména o luxusní hedvábné koberce určené pro západní trh. Zvláštní postavení pak mají afghánské obrazové koberce s válečnou tématikou, kterým se také říká koberce války a míru. Jedná se o motivy tanků, helikoptér a zbraní. Jsou svědectvím války a hlubokých prožitků tamních lidí, kteří se poprvé setkali s moderními způsoby vedení války. Tyto koberce se staly i specifickým předmětem sběratelského zájmu. S obrazovými koberci se můžeme setkat i v Číně, kde se však nejedná o návaznost na tradiční výrobu, nýbrž o využití levné pracovní síly. Obrazové koerce jsou dokladem pronikání vnějších vlivů do původní tvoby koberců. Dnes se obrazové koberce vyrábějí především v Íránu, v Turecku a v Číně, kde je to především z důvodu již zmíněné levné pracovní síly.

Tygří koberce

Tygří koberce případně koberce s vyobrazenými tygry jsou typické pro tibetské koberce z dob šamanismu. Jsou symbolem řádu a moci. Z dob buddhismu se nejčastěji užívá asm symbolů Buddhy, například nekonečný uzel, kolo osmidílné stezky, nebo lotosový květ. Nezaměnitelné jsou motivy kešanů. Tyto koberce pocházejí z Íránu, z města Kešan a jeho okolí a poznají se podle typických barev - červené a modré.

Hedvábné koberce

Hedvábné koberce jsou mnohem lesklejší než koberce vlněné. Díky jemnosti hedvábného vlákna mají velmi hustou vazbu, takže lze vázat i detailní vzory. Proto také obrazové koberce vázané podle návrhů předních designérských evropských dílen jsou téměř vždy hedvábné. Nejvyhledávanější hedvábné koberce jsou z Hereke. Mívají běžně milión uzlů na čtvereční metr, ale výjimkou není ani více než dva milióny uzlů na čtvereční metr.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání