Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00
Telefon - 603 210 323

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích > Údržba perských koberců

Údržba perských koberců

Údržba pravých perských ručně vázaných koberců nevyžaduje příliš mnoho času, jak by se snad mohlo zdát. Díky kvalitní ovčí vlně, ze které je pravý perský koberec zhotoven, nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Přesto má každý kus své zvláštní rysy a vlastnosti, se kterými majitel koberce musí počítat. Zároveň existuje několik obecných pravidel údržby ručně vázaných koberců, kterými je třeba se řídit.

První vlastnost, která ovlivní životnost koberce, je jeho kvalita. Čím kvalitnější koberec, tím jednodušší bude jeho údržba. Na ty nejkvalitnější koberce se totiž používá ta nejkvalitnější vlna, která je z prvního střihu ovcí pasoucích se ve vysokých horách, v drsných podmínkách. A aby ovečkám nebyla zima a netrpěly deštěm, příroda to zařídila tak, že jejich vlna má vysoký obsah lanolinu, který mimo jiné odpuzuje vodu, což je důležité nejen pro ty ovečky, ale i při péči o koberce.

Důležité je i místo, na které koberec položíme. Dáme-li jej pod sluneční světlo, musíme počítat s tím, že po letech barvy koberce částečně vyblednou. Přírodní barvy vydrží déle, chemické méně. Po ručně vázaných kobercích, zvláště pak hedvábných, se také nedoporučuje chodit v botách. Pozor i na nábytek, který stojí na koberci. Velmi těžké stoly a skříně mohou nechat stopy na povrchu a dokonce poškodit strukturu koberce. Řešením tohoto problému mohou být různé ochranné pomůcky, které se umístí mezi nábytek a koberec. Je třeba také dbát na to, aby nedocházelo k jednostrannému opotřebení koberce. Doporučuje se proto čas od času koberec otáčet. Specialisté doporučují alespoň jednou za rok. Nejvíc se opotřebovávají okraje koberce a třásně. Pokud se ale začnou uvolňovat uzlíky, je třeba nechat koberec opravit.

Největšími nepřáteli perských koberců je mokro, moli a písek. Koberec musí ležet vždy na suchém a rovném podkladu. Jestliže jsou na podlaze nerovnosti, je třeba je vyrovnat plstěnými podložkami. Písek, který přineseme do interiéru zvenku na podrážkách bot, koberci nikterak nesvědčí, protože může vlákna poškodit. Proto se také nedoporučuje chodit po některých typech koberců v botách.

Střižní vlna je živé vlákno, o které lze bez problémů pečovat. Nečistoty přijímá jen neochotně, a když už, tak jenom na povrchu. Ve vlně se nevytvářejí elektrostatické náboje, nepřitahuje nečistoty, ani je neudržuje. Šupinatým povrchem střižní vlny nečistota nemůže nijak zvlášť proniknout dovnitř. Proto stačí hladká tryska vysavače prachu, abychom koberce udrželi čisté. Není však vhodné vysávat rotačním nebo klepacím nástavcem.

Vlhkost nechává střižní vlna odperlit, vniknout dovnitř ji nechává jen těžko, protože díky obsaženému lanolinu vodu odpuzuje. Proto kapaliny, které jsme na koberec vylili, nevniknou do vlákna ihned. Pokud se však na koberec rozlije voda, musí být rychle vysušena, aby nepronikla do tkaniny.Tam totiž rozpustí nečistoty, vyplaví je na povrch, a tak vzniknou skvrny, které se těžko odstraňují. Rychlým odstraněním kapaliny savou utěrkou, aniž bychom koberec třeli, zabráníme vytvoření skvrn. Čím rychleji skvrnu ošetříme, tím lépe se dá odstranit. Zaschlé skvrny mohou být velmi tvrdošíjné.

Další vlastností střižní vlny je, že zadržuje plamen. Žhavé konce cigarety, jiskry z krbu apod. nenadělají příliš velkou škodu. Postačí propálenou skvrnu vykartáčovat. Způsob čištění ručně vázaného koberce také zaleží na typu koberce a jeho charakteristikách.

Nemáme-li hned po ruce ten správný prostředek, ošetříme skvrnu mýdlem, například s jelenem. Skvrnu čistíme studenou vodou, hadříkem nebo houbičkou namočenou v roztoku mýdla s jelenem na ni lehce poklepáváme. Vždy postupujeme od kraje skvrny k jejímu středu. Vlas bychom neměli dřít, spíše jen lehce poklepávat, abychom nečistotu ještě více nezatlačili do koberce. Vyčištěné místo je třeba podložit, aby ke koberci proudil vzduch, a nechat pozvolna uschnout. Někdy je nutné tento proces několikrát opakovat.

V žádném případě bychom na čištění skvrn perských koberců z ovčí vlny neměli používat chemické prostředky. Ty totiž z vláken odstraňují lanolin a vlákno narušují, čímž koberec ztrácí svou odolnost. Chemické prostředky bychom neměli používat i proto, že se jimi vlna odmastí a odmaštěná vlna mírně pustí svou barvu. Pokud tedy chceme uchovat krásné barvy koberce, vyvarujme se čištění chemickými prostředky.

Střižní vlna je elastická a roztažná a po každém zatížení má snahu vrátit se do původního stavu. Chceme-li rychle odstranit stlačená místa, například od křesla, položíme na toto místo vlhký ručník a na něj přiložíme asi na 30 vteřin žehličku, aniž bychom na ni tlačili. Pára tak působí na stlačené místo a urychlí schopnost vlněného vlákna se znovu narovnat. Stlačené místo můžeme také navlhčit vodním rozprašovačem a vykartáčovat proti vlasu. Jednou za týden je dobré koberec vyluxovat. Není vhodné koberec klepat na klepadle, ale na čistém suchém sněhu. Nejlepší variantou je však nechat vyčistit koberec profesionály.

Koberce také ze začátku, obvykle první dva až tři měsíce, ztrácejí vlněné chmýří. Je zbytečné mít jakékoli obavy, protože tím rozhodně neztrácejí na objemu. Jde o výrobně technicky nevyhnutelný jev. Takzvané línání po několikátém vysáni koberce přestane. Někdy se i doporučuje koberce nechat tak říkajíc zašlapat, a teprve potom vyluxovat. Ale raději zapomeneme na otočné kartáče a na vysavač s mokrým oběhem bychom měli zapomenout úplně. Důvod je jednoduchý. Mokrý koberec schne v našich podmínkách i při teplotě 25 stupňů Celsia dva až tři dny, a nedostatečně vysušený koberec se pak začne různě deformovat.

Ještě jedno cenné doporučení. Položte si otázku, do jak namáhaných prostor si pravý perský koberec pořizujete. Chcete mimořádně trvanlivý, až nezničitelný koberec? V tomto případě bude nejvhodnější vlněný koberec vázaný na vlněnou osnovu. Takový koberec, takzvaně vlna na vlnu, vydrží téměř vše. O takový koberec se skutečně dají po příchodu zvenku čistit i boty. Vlněná osnova je totiž odolnější než bavlněná, na kterou se pravé perské koberce běžně vážou.

Takové koberce například odjakživa vázali nomádi, ať už to jsou koberce vázané kočovnými kmeny, venkovskými nomády, nebo nomádské koberce městské či dvorské. Není proto divu, že tyto koberce jsou předmětem zájmu sběratelů. Rovněž u koberců z Turkmenistánu je ovčí vlna používaná i na jejich osnovu. To zaručuje vysokou pevnost turkménů, které jsou prakticky nezničitelné.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání