Po - Čt- 10:00 - 17:00
Pá - 10:00 - 16:00
Telefon - 603 210 323

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > O kobercích > Úloha koberce v dnešním interiéru

Úloha koberce v dnešním interiéru

Perské, neboli orientální koberce byly vždy tradičním doplňkem interiéru a jsou jím i v interiéru moderním. Mají svou několik tisíc let starou historii, své vášnivé sběratele i běžné uživatele a budou vždy atraktivní dominantou interiéru. Jejich cena je sice poměrně vysoká, ale té odpovídá i jejich mimořádná životnost. Při správném zacházení vydrží stovky let, jsou tak říkajíc rodinným stříbrem a výhodnou investicí. Pravý, ručně vázaný perský koberec není jen krásným bytovým doplňkem, ale je i výhodnou investicí, do které lidé už po staletí ukládají rodinný majetek.

Každý koberec je umělecký dílem, je unikátní a stejný nemá nikdo na celém světě. Bez ohledu na módní směry je stále vhodným doplňkem do každého interiéru. Pokud se řekne perský koberec, většině z nás se vybaví koberce s klasickým vzorem. Ale existují i koberce vyráběné tradiční technologií a z tradičního materiálu podle návrhu designérských dílen, například z Nizozemí, Belgie či z Německa. Navíc se design evropského koberce dost liší od designu koberců určených pro americký trh. Už když se koberce vyrábějí, je s nimi počítáno pro dva trhy. Jedním je obrovský americký trh, ten druhý, o trochu menší, je trh evropský. Rozdíl mezi americkým a evropským trhem je především v použitých barvách. Pro americký trh se používají barvy tvrdší a celkové ladění koberce není tak decentní.

Na místa s frekventovaným provozem, jako jsou například haly nebo místo za vstupními dveřmi v početné domácnosti, volíme pevné, odolné a raději nové koberce. Na klidné místo můžeme položit i jemný nebo starožitný koberec. Rozhodnout se totiž můžeme mezi kobercem novým, kterých je na trhu většina, nebo starším, jakými jsou například íránské nebo turkmenské koberce, případně zvolit koberec starožitný. Je třeba i zmínit, že velké orientální koberce se nepokládají od stěny ke stěně, ale že parkety mají kolem koberce vytvořit jakýsi rám. Některé vzory jsou totiž natolik výrazné, že vyzní daleko lépe, pokud okolo sebe mají prostor.

Vzor konkrétního koberce bychom měli volit nejen podle našeho vkusu, ale i podle stylu interiéru, do kterého jej chceme umístit. K jednoduchému a barevně ucelenému stylu můžeme zvolit výrazný květinový nebo geometrický vzor. Pokud je zařízení místnosti samo o sobě dosti výrazné, raději zvolíme méně nápadný vzor koberce, I v moderním interiéru bude velmi dobře působit koberec s tradičním geometrickým vzorem, jaké se dovážejí například z Turecka, Íránu nebo Afghánistánu. Význačné místo mají mezi nimi turkmenské koberce odolávající času jak z hlediska obliby vzorů, tak co do trvanlivosti materiálu. Pokud si nejsme jistí, že jsme se rozhodli správně, je možné využít služby zkoušení koberců přímo v konkrétním interiéru. V praxi to znamená, že si vybereme několik kusů koberců, a ty si necháme ukázat přímo v našem interiéru.

Tradiční koberce

Potomci nomádských kmenů vážou dodnes koberce nezměněnou technikou z tradičního materiálu, byť v lehce pozměněných podmínkách. Pořád vážou své prastaré vzory z čisté ovčí vlny, ale je možné se setkat i s produkcí, kdy klasické vzory jsou potlačeny na úkor nových vzorů, které jsou dodávány také z renomovaných evropských designérských dílen. Například kolekce Colany, nazvaná podle jména návrháře, je na evropském trhu žádaná pro svou nadčasovost a originalitu. Jedná se tedy o kolekce koberců zhotovené podle dodaných vzorů, které pocházejí převážně z evropských designérských dílen.

Jeden typ moderního koberce v tom pravém perském podání se váže především v Iránu, tzv. gabehy. Používají se přírodní barviva, kvalitní vlna a prastaré nomádské vzory, které kočovné nomádské kmeny vázaly už před počátkem našeho letopočtu. Mimo jiné, pravý nomádský koberec se pozná podle třásní. Jsou vlněné, a proto i tmavší než jsou třásně z manufaktur, které na osnovu používají bavlnu.

Nejoblíbenější jsou u nás stále koberce s klasickými perskými vzory. Pod tlakem požadavků trhu na stále vyšší kvalitu se většina výrobců vrátila k ručně spřádané vlně a přírodním barvivům. Je to kvalita, v níž se nabízejí jak velmi hustě vázané koberce s drobnými ornamenty, tak například koberce čóbí se vzory přizpůsobenými současným trendům bydlení - vzory většími, ve světlých nebo pastelových barvách.

Moderní koberce

Nejvíc moderních koberců se dováží z Nepálu, Íránu a Indie. Obvykle mají velmi jednoduché, čistě působící vzory a vyšší pružný vlas. Není potřeba bát se světlých odstínů, protože ne-pálské koberce se snadno udržují. Moderní koberce, které se dovážejí z Nepálu, jsou nejčastěji z oblasti Kathmandú. Jsou tam velké manufaktury, přicházejí tam zakázky především z evropských designérských dílen s jasnými a konkrétními požadavky, ať už se týkají barev, nebo vzorů. Nepálské koberce tibetského typu se vážou zvláštním, tibetským uzlem. Často jsou vyrobeny z australské nebo novozélandské vlny a jejich předností je široká škála barev i příznivé ceny, za které se prodávají. Jde o limitované série, na které vycházejí katalogy, takže se dají rozlišit podle doby vzniku.

Pravý „peršan" v paneláku

A proč ne? Proč by si milovníci krásných věcí nemohli svůj byt v panelovém domě zpříjemnit luxusním pravým perským kobercem? Ti, kdo se rozhodli přizpůsobit svůj byt svým představám a různě v něm přestavěli příčky, mohou mít při nákupu koberců do nově vzniklých místností problémy. Běžně vyráběné koberce se svými rozměry možná do těchto prostor nebudou hodit. Právě proto je dobře, že perské koberce jsou ve svých standardních rozměrech k dostání ve velikostech, které se zhruba po dvaceti centimetrech zvětšují či zmenšují, takže je možné najít téměř každý rozměr. Navíc v takových případech každý bez pochyby ocení i skutečnost, že pravé perské koberce si může nechat vyrobit na zakázku a podle individuálních požadavků, ale chvíli si na ně sice bude muset počkat.

Mnoho lidí má také představu, že se perský koberec hodí jen do klasicky zařízených interiérů se starožitným nábytkem. Jenže to vůbec není pravda. Například koberce s geometrickými vzory se do moderních interiérů hodí výborně. Navíc je v nabídce i bohatý výběr koberců se vzory moderními. Příznivci moderního designu mají například v oblibě již zmíněné koberce z Nepálu, které jsou vázány podle návrhů předních evropských designérů. Do moderního interiéru se ale velmi dobře hodí i vzory nadčasové, například tzv. gabehy, vyráběné íránskými nomádskými kmeny. Kvalitní firmy před zakoupením koberce umožní výběr přímo v konkrétním interiéru, čímž usnadní výběr. Nechtě si proto ve svém interiéru ukázat několik různých koberců a uvidíte, jaký koberec se k vám hodí nejlépe.

Napište nám

Aktuality zobrazit všechny aktuality

18. 6. 2018 Vše o orientálních kobercích- kniha „Perské koberce“ Chcete se dozvědět vše o perských kobercích, jejich výrobě, historii, využití, údržbě a jedinečnosti? Kupte si naši knihu „Perské koberce“.
8. 6. 2018 NOVINKA - Vlněný koberec 62 x 95 cm Tvary koberců obdelníkovýŠířka koberce 62 cmDélka koberce 95 cmPůvod IndieCena před slevou 8900,- Kč

Parametrické vyhledávání